Malý byt: Postel v kuchyni? Proč ne?

V malých, převážně dvoupokojových bytech je častým problémem právě otázka komfortního prostoru pro spaní rodičů. Pokud jeden pokoj přenecháte dětem a nocleh na rozkládací pohovce v obýváku u vás nepřipadá v úvahu, zkuste zaměřit pozornost zcela jinam. Do kuchyně!

Postel schovaná ve skříni

Samozřejmě, ne v každé kuchyni si lze vytvořit provizorní ložnici, ale pokud je ta vaše dostatečně velká, respektive v ní máte prostor pro jídelní část, za úvahu stojí nábytek „dva v jednom“. Tedy sklápěcí postel, která bude během dne schována ve skříni. Přisuňte k ní skládací stůl se stohovatelnými židlemi z lehkého materiálu, které nebude zatěžující večer odsunout.

malý byt
Sklopné lůžko Ulisse Dining od značky Clei, vertikální otevírání, lamelový rošt, 167 × 220 cm, po rozložení 156 × 214,2 cm, od 80 000 Kč, Sedya (Foto Clei)
Navíc, bude-li skříň stejné barvy jako stěna, prostor svým vzhledem rozhodně nezatíží. Tímto řešením dosáhnete požadovaného efektu. Během dne zůstane chod vaší domácnosti nenarušený a v noci získáte funkční prostor na spaní.

malý byt
Při zařizování malého prostoru myslete prakticky, tedy tak, že všechno musí mít svůj účel. Na zbytečnosti není místo. (Foto Clei)
Postel pod podlahou

Rafinovaným a skutečně nenápadným způsobem, jak přechytračit nedostatek místa v bytě se standardní výškou stropu 2,60 m, je skrýt postel pod částečně vyvýšenou podlahu. Na výšku tří schodů, tedy kolem 50 cm, to bude dostačující. Pokud takové lůžko doplníte kvalitní matrací, získáte plnohodnotné a komfortní spaní nenáročné na manipulaci. Vodící kolejnice a kolečka veškerou těžkou práci udělají za vás.

malý byt
Ideální rozměr dvoulůžka je 180×200 cm, při nedostatku místa poslouží i 160×200 cm.
V případě, že na vyvýšené „pódium“ umístíte kuchyni, myslete na to ještě před samotnou realizací. Rozvody je totiž nutno vyvést do potřebné výšky. Nelze to u vás realizovat? V tom případě na vyvýšenou plochu umístěte obývací pokoj a postel roztahujte směrem do kuchyně. Flexibilita je v malém bytě k nezaplacení. Pokud je denní část otevřena tak jako v tomto případě, je třeba při vytváření provizorní ložnice přihlížet i na režim, jaký má rodina.

malý byt

Modern apartment houses with garden seen in Berlin, Germany

Postel nad hlavou

Pokud jakékoli jiné snahy o získání adekvátního prostoru na spaní selhaly, seberte do ruky metr a změřte výšku vašeho stropu. Pohybuje se někde kolem tří metrů? V tom případě máme pro vás dobrou zprávu. Odteď můžete spát na pořádně vysoké noze. Konstrukci pod postel si nechte zhotovit truhlářskou dílnou na míru tak, aby zapadla do prostoru, který vám v rámci bytu připadá nejvhodnější. Upřednostněte masivní dřevo nebo ocel. V bytě jsou k tomu ideální různé výklenky. Prostor pod postelí tak bude možné využít jako šatník, komoru, pracovní koutek či dokonce šikovnou kuchyni.

Tip: Veškerý nábytek a bytové doplňky na jednom místě

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram