Jak chytře a stylově zařídit malou koupelnu?

Milujete design, líbí se vám moderní koupelny, ale doma máte jen omezené množství prostoru? I malou koupelnu můžete mít hezkou, útulnou a praktickou. Poradíme, jak na to.

Malá koupelna není problém

Rádi si prohlížíte časopisy o bydlení a libujete si nad krásnými koupelnami, kde je volně stojící vana, velkorysý sprchový kout a velkoformátové dlaždice, ale vaše koupelna je velikostně hodně omezená? Nezoufejte! Vše má řešení. I malá koupelna se dá zařídit tak, že bude hezky, účelně a prakticky zařízená. Že nevíte jak na to? My vám v dnešním článku poradíme.

Zajímavé je, že ani v moderních městských apartmánech, které se dnes v hojném množství staví, nenajdete velkou koupelnu, jako je tomu v zahraničí. Malé koupelny, většinou s plochou do 6 m2, tak najdete nejen v panelových domech, ale je zcela běžné, že takto malé koupelny se budují i v novostavbách. Výhodu mají ti, kteří mají možnost koupelnu nějakým způsobem rozšířit. Například pokud je vedle koupelny nevyužité místo, lze probourat příčku. Ne vždy to však lze. Větší plochu koupelny lze rovněž získat tím, že spojíte toaletu s koupelnou. Toto řešení je však nutno dobře zvážit. Ne každému bude vyhovovat.

Pokud není jiné řešení, než si vystačit s omezeným množstvím metrů, je na čase, podívat se na jiné řešení. Na trhu je dostatek sanitárního zařízení, které je vhodné pro malé koupelny. Pro ty se hodí zejména čisté tvary s jasně prosvětlenými liniemi. Kromě samotného sanitárního vybavení existuje také řada výrobců, kteří pro malé koupelny navrhují a vyrábějí i nábytek.

Důležité jsou rovněž barvy. Pokud je dobře zvolíte, vaše koupelna se opticky velmi zvětší. Zde se držte rady, že pro malé prostory je vždy lepší používat světlé barvy. Rovněž je velmi důležité kvalitní osvětlení. To by určitě mělo být jedno centrální na stropě a druhé nad zrcadlem. Doplňky do koupelny vybírejte na 4Home. Použijte právě nyní akční 4Home slevový kód.

Vana nebo sprchový kout

Možná není jiná možnost, než si vybrat. I do malé koupelny můžete vměstnat vanu. Dnes existují i extra malé vany, které vám nabídnou maximální komfort pro příjemnou relaxaci. V potaz je dobré brát i jiné věci. Pro starší lidi je vždy rozumnější volbou sprchový kout, do kterého se lépe dostává a lze ho vybavit případně sedátkem, zvýšeným stupněm na sezení, madly atd. V opravdu malé koupelně, pak můžete pomocí vyspádované podlahy a závěsu vytvořit sprchový kout z celého prostoru.

WC dohromady nebo zvlášť?

Využíváte-li svůj byt sami nebo ve dvou, WC klidně můžete spojit s koupelnou. Pokud je v domácnosti více členů, pak se doporučuje, mít tyto dvě místnosti oddělené. Pokud si chcete dopřát alespoň trochu soukromí, je možné toaletu skrýt za posuvné dveře, skleněnou stěnu, tenkou příčku z překližky, OSB desky či dřevotřísky.

Nejvhodnější je pak WC závěsné, s hloubkou od zdi do cca 50 cm. Samostatnou kapitolou je následně splachování WC. Jako nejvhodnější se jeví splachování zabudované v příčce, ale zato o malé stavební hloubce. Dostatečný objem vody vyřešíte větší šířkou a výškou nádrže na úkor její hloubky. Splachování se zároveň vyplatí pořídit takové, které vám zajistí úsporu vody. Po každé malé potřebě, tak budete platit majlant.

Jak zvětšit koupelnu?

Velké formáty obkladů prostor opticky zvětšují a sjednocují, redukovaný počet spár navíc usnadňuje údržbu. I zde platí obecné pravidlo malých bytů, že je lepší volit světlejší základ, a tudíž i světlé barvy obkladů (bílá, světle šedá, béžová. Ne celá koupelna musí být ale nutně obložená obkladem. Jednu nebo dvě volné stěny mohou být vymalovány světlou, voděodolnou barvou. Zkusit můžete betonové stěrky nebo benátské štuky. Fantazii se meze nekladou.

Nezapomeňte na úložné prostory

I malé koupelny mohou mít praktické úložné prostory, do kterých vložíte vše, co v koupelně nutně potřebujete. Vymyslete místo pod umyvadlem nebo i na stěnách a vyhněte se otevřeným policím, které opticky naruší a rozbíjí jednotný design koupelny. Na stěny nejlépe dejte uzavřené skříňky. Závěsné nebo volně stojící zabudované skříňky vypadají pak velmi elegantně. Pod umyvadlo pak pořiďte skříňku. Prostorově úsporný sifon díky specifickému tvarování zabere pod umyvadlem minimum místa. Velký výběr koupelnových skříněk najdete v Asku. Využijte právě nyní Asko slevový kupon.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram