V květnu zahrada vzkvétá: Hvězdou měsíce je orlíček, ale zaujmou i tyto rostliny

Konvalinky, pivoňky, trojpuky, srdcovky, azalky a rododendrony, vistárie či tradiční šeřík. To je jen část pestré palety rostlin, které kvetou v květnu.

Květy v zahradě na jaře

Jaro se v tomto měsíci ukazuje v plné nádheře, přestože v posledních letech se už o této době začíná ohlašovat i blížící se léto. Dokvétají dvouleté rostliny a květy poutají poslední cibuloviny, vzkvétají trvalky a dřeviny. Stále můžeme vysazovat a doplňovat nové rostliny, nyní i ty choulostivější, exotické. Objevme nejkrásnější kvetoucí druhy tohoto období a vyzkoušejme i méně tradiční letničky, právě je totiž čas výsadeb.

Hvězda měsíce: Orlíček obyčejný ʻChrista Barlow‘ (Aquilegia vulgaris)

Orlíčky jsou staré zahradní trvalky, které se pěstují pro velmi pěkné květiny. Zahrnují také zajímavé hybridy s netradičními plnými květinami. Konkrétně tato odrůda má modravě fialové plné květy, které jsou v porovnání se základním druhem o něco menší. Jedná se o nenáročnou, byť krátkovou trvalku.

Velmi dobře se rozmnožuje samovýsevem. Při jarním čištění zahrady jsme opatrní a ponecháme alespoň část semenáčů. Orlíčkům vyhovuje polostinné stanoviště s mírně kyselou, humózní a nevysychavou půdou. Uplatní se v romantických, venkovských, moderních i přírodních zahradách. Působivé jsou ve smíšených květinových záhonech, kde pomyslnou štafetu kvetení později přeberou jiné druhy.
v. × š.: 60 × 30 cm

Orlíček

Zákoutí pod dřevinami

V žádné zahradě by neměly chybět dřeviny. I plochy pod nimi mohou být plné svěží zeleně. Pokud jde o kvetoucí keře, můžeme vytvořit působivá spojení.

Štědrec povislý (Laburnum anagyroides)

Tento větší keř nebo menší strom je nepřehlédnutelný právě na jaře, když kvete. Má dlouhá převislá a žlutá květenství, podle kterých se nazývá „zlatý déšť“. Objevují se ještě před rozvitím listů a jsou podobné květům akátu, se kterým je příbuzný. Jedná se o atraktivní, ale jedovatou dřevinu. Má ráda slunné stanoviště, snese i sušší půdu.
v. × š.: 5 × 3 m

Funkce ʻBlue Bird‘ (Hosta)

Atraktivní druh funkie s modrozelenými a mohutně působícími listy, které poutají pozornost již při rašení. Prosperuje v polostínu, s mírně vlhkou a humózní půdou. V létě kvete fialovými květy.
v. × š.: 50 × 40 cm

Štědrec, funkie a kapradina
Štědrec, funkie a kapradina
Kapradina samčí (Dryopteris filix-mas)

Jedná se o tradiční a často pěstovanou kapradinu. Vytváří hustě olistěné porosty a svěžest přináší prostřednictvím listů i na problematická stanoviště. Potřebuje polostín, mírně vlhkou a kyselejší půdu, ale snese i běžnou zahradní půdu.
v. × š.: 80 × 50 cm

V přirozené harmonii

Rostliny se v zahradách snažíme precizně uspořádat a vyhradit jim určitá místa. Často však zaúřaduje příroda a naši snahu rychle zmaří. Některé rostliny nakonec zahynou, jiné se rozšíří a další se navzájem proplétají. Je pak zajímavé sledovat, jak netradiční spojení takto na zahradě vzniknou.

Hyacintovec britský (Hyacinthoides non-scripta)

Tato nižší a pěstitelsky nenáročná jarní cibulovina má menší zvonkovité květy. Výborně se jí daří v polostínu, pod keři a stromy, kde se rychle rozrůstá. Má v oblibě mírně vlhkou a výživnou půdu.
v. × š.: 20 × 10 cm

Srdcovka a hyacintovec
Srdcovka a hyacintovec
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis)

greenery landscaping of a backyard garden with evergreen thuja and cypress in a greenery park with decorative landscape trees and bushes, nobody.

Jedná se o tradiční a oblíbenou záhonovou trvalku. Každoročně na jaře vystavuje na obdiv své květy ve tvaru srdíček a svěže působící listy. Nejkrásnější kvete na slunných a polostinných stanovištích, která jsou chráněna před větrem. Potřebuje vlhčí půdu.
v. × š.: 40 × 40 cm

Jarní hvězdy

Na jaře kvete velké množství trvalek, mnohé z nich jsme však ještě pro naše zahrady „neobjevili“. Přitom jsou nenáročné a každoročně bohatě kvetou. Květy mnoha druhů připomínají menší či větší hvězdičky, a tak se záhon díky nim může stát místem „plným hvězd“.

Flox výběžkatý ʻClouds of Perfumeʼ (Phlox divaricata)

Jedná se o zajímavý a méně pěstovaný druh floxu s voňavými bleděmodrými květy. Potřebuje polostinné stanoviště s propustnou a mírně vlhkou půdou.
v. × š.: 20 × 20 cm

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram