Teplomilnou zeleninu vysazujeme po „zamrzlých“. Jak to udělat správně a později se těšit ze sklizně?

Květen, konkrétní období po tzv. ledových (zamrzlých, období po 15.5.) mužích, je ideální čas na výsadbu předpěstovaných sazenic plodové zeleniny.

Výsadba rajčata

Rostliny, které vysadíme po tomto termínu, už nebudou ohrožovat pozdní jarní mrazy. Plynule budou pokračovat v růstu.

Využijme vhodnou příležitost k výsadbě sazenic paprik, rajčat, lilek, ale i okurek, cuket a patizonů. Hřídky, kde silné sazenice umístíme, musíme včas a kvalitně připravit. Nejdůležitější je odplevelení, zkypření a zapracování prosetého kompostu.

Nezapomeňme, že mezi jednotlivými sazenicemi je třeba nechat dostatek místa. Je to také proto, aby v porostech proudil vzduch a rostliny nebyly ohrožovány chorobami. Předem si ověříme i požadavky vysázených druhů, například hloubku výsadby. Oproti předchozím rokům můžeme provést malou změnu a při výsadbě využít mykorizní houby.

Krok za krokem: Vysazujeme teplomilnou zeleninu

  1. Rajčata

Výsadba rajčata

Rajčata vysazujeme na vnější záhon do sponu podle druhu. Kolíkové do sponu 100×50 cm, keřové 70×50 cm. Pokud jsou přísady příliš vytažené, je lepší vysadit je hlouběji.

  1. Lilek

Výsadba lilku

Lilek nevysazujeme příliš mělce. Vhodnější je spíše hlubší výsadba. Kořeny by rozhodně neměly být těsně pod povrchem půdy, protože takto se rostlina může vyvrátit.

  1. Papriky
Top view of various fresh fruits and vegetables sticks arranged side by side by colors on a rainbow gradient on black background. The composition includes rosemary, a pickle, broccoli, a asparagus, a celery stick, a tiny sweetcorn, a banana, a pumpkin stick, a sliced grapefruit, a carrot, various raspberries, a red hot chili pepper, and a chopped red cabbage.

Výsadba papriky

Papriky dáváme do jedné jamky buď po jedné, nebo i po dvou sazenicích, pokud by se jedna z nich neujala. Ideální je, když rostlina v době výsadby začíná kvést.

  1. Okurky

Výsadba okurek

Okurky nemusíme vysévat přímo do půdy, v květnu lze pořídit předpěstované sazenice. V době výsadby by měly mít alespoň dva pravé listy a pevný kořenový bal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram