Květen, konkrétní období po tzv. ledových (zamrzlých, období po 15.5.) mužích, je ideální čas na výsadbu předpěstovaných sazenic plodové zeleniny.
Výsadba rajčata
Rostliny, které vysadíme po tomto termínu, už nebudou ohrožovat pozdní jarní mrazy. Plynule budou pokračovat v růstu.
Využijme vhodnou příležitost k výsadbě sazenic paprik, rajčat, lilek, ale i okurek, cuket a patizonů. Hřídky, kde silné sazenice umístíme, musíme včas a kvalitně připravit. Nejdůležitější je odplevelení, zkypření a zapracování prosetého kompostu.
Nezapomeňme, že mezi jednotlivými sazenicemi je třeba nechat dostatek místa. Je to také proto, aby v porostech proudil vzduch a rostliny nebyly ohrožovány chorobami. Předem si ověříme i požadavky vysázených druhů, například hloubku výsadby. Oproti předchozím rokům můžeme provést malou změnu a při výsadbě využít mykorizní houby.
Krok za krokem: Vysazujeme teplomilnou zeleninu
- Rajčata
Výsadba rajčata
Rajčata vysazujeme na vnější záhon do sponu podle druhu. Kolíkové do sponu 100×50 cm, keřové 70×50 cm. Pokud jsou přísady příliš vytažené, je lepší vysadit je hlouběji.
- Lilek
Výsadba lilku
Lilek nevysazujeme příliš mělce. Vhodnější je spíše hlubší výsadba. Kořeny by rozhodně neměly být těsně pod povrchem půdy, protože takto se rostlina může vyvrátit.
- Papriky

Výsadba papriky
Papriky dáváme do jedné jamky buď po jedné, nebo i po dvou sazenicích, pokud by se jedna z nich neujala. Ideální je, když rostlina v době výsadby začíná kvést.
- Okurky
Výsadba okurek
Okurky nemusíme vysévat přímo do půdy, v květnu lze pořídit předpěstované sazenice. V době výsadby by měly mít alespoň dva pravé listy a pevný kořenový bal.