Saturejka vám překvapí svojí chutí: Kromě kuchyně ji využijete i při léčení trávicích problémů

Saturejka pochází ze Středomoří az jižní Evropy. Už ve starověku se používala kvůli svým léčebným účinkům.

Saturejka

Římané věřili, že saturejka dodává mužnost, zlepšuje paměť, vyjasňuje mysl a z toho důvodu si z ní muži vili věnce, které nosili na hlavě. Vyhledávaná byla i pro své účinky v podobě afrodiziaku. Zároveň byla využívána i v kuchyni. Přidávala se jako koření do omáček a vyráběl se z ní ocet. A ze zcela praktické stránky – saturejka odpuzovala moly a tak byla součástí nejednoho šatníku.

Znáte saturejku?

Saturejka patří do čeledi hluchavkovité a na světě roste až 30 jejích druhů. Většina z nich se vyskytuje v subtropických pásmech světa. Nejvíce se pěstuje ve Francii, Bulharsku, Německu, USA a Íránu. U nás není až tak rozšířená a pěstuje se spíše okrajově. V našich podmínkách rostou dva druhy saturejky:

Saturejka

Saturejka má v zahradě své důstojné místo

Saturejka je jednoletá rostlina, která dorůstá výšky přibližně 30 centimetrů. Je nenáročná, nevyžaduje speciální požadavky na pěstování, je dostatečně odolná a zvládá i sucho. Jedná se o rozvětvenou rostlinu s lesklými listy, s velmi drobnými květy zbarvenými do bíla, růžova a fialova. Kvete od června do října. Stonek jí zvykne zdřevnatět.

Saturejka má výraznou vůni, která se znásobuje sušením, sbírá se v době kvetení. Nasbírané svazky saturejky můžeme zavěsit v tmavém prostoru s dobrým přístupem vzduchu, při teplotě do 35 °C a usušit. Po usušení můžeme využít a uskladnit celé větvičky, nebo samostatně pouze lístky a květiny. Skladujeme ji v uzavřené nádobě, klidně plechové.

Saturejka

Přilákejte do zahrady včely a motýly

Pěstování saturejky je vhodné i pro začátečníky. Vyhovuje jí kyprá půda a jak je zřejmé z jejího původu, má ráda slunce. Po vysazení semínek vyklíčí do 2 týdnů. Vysévat ji můžeme od dubna do července přímo na záhon. Dá se však pěstovat i celoročně v květináči na parapetu okna.

Vyhovuje jí častější seřezávání, podpoříme tím její větvení a vytvarujete pěknou rostlinku. Seříznuté části můžeme ihned využít v kuchyni nebo usušit později. Saturejku můžeme pěstovat jako koření, pro její léčivé vlastnosti, ale také jako vkusné zahradní dekorativní kvítky, které přitahují včely i motýly. Klidně si ji vysaďte jako okrasnou rostlinu k chodníkům nebo ke skalce. Pozor dejte na zavlažování, saturejka nesnáší přelévání.

„Collection of fresh herbs. Rosemary, sage, mint, savory, thyme, everlasting, parsley. To see more Leaves images click on the link below:“

10 důvodů proč pěstovat saturejku

Je výborná pro podporu trávení. Jelikož působí proti nadýmání, je vhodné jí při vaření dochutit zelí či kapusta, případně i luštěniny.
Působí proti střevním parazitům.
Je močopudná.
Povzbuzuje chuť k jídlu.
Usnadňuje stravitelnost masa.
V pokrmu nahradí pepř.
Má protizánětlivé účinky.
Snižuje krevní tlak.
Je považována za afrodiziakum.
Je vhodná k inhalování, protože uvolňuje dýchací cesty.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram