Poznejte různé tváře dřeva. Navštivte jedinečnou výstavu v ÚĽUV-e

Dřevo je náš nejtradičnější materiál. V ÚĽUVu (Ústředí lidové umělecké výroby) nyní můžete navštívit výstavu užitného designu, kde dřevo nacítíte v celé jeho mnohotvárnosti, co se týče původu, zpracování a použití.

Jak vznikla tato spolupráce s ÚĽUVem o dřevě a koho jí chcete oslovit?

V. K.: Já jsem u dřeva a se dřevem vyrůstal. Je to živý materiál, který byl v minulosti velmi preferován. I když tehdy musel být, protože jiný nebyl. Myslím si, že i dnes má v sobě nádheru a aktuálnost, kterou mohou uchopit výtvarníci, mladí lidé a pracovat se dřevem podle svých představ.

Výstava vznikala s vizí oslovit každého. Chtěli jsme ukázat lidem všechny možné způsoby zpracování a variací dřeva s tím, že možná některé nadchne a budou se mu a práci s ním věnovat i vážněji.

F. CH.: S Václavem jsme si říkali, že tato výstava bude mít svou filozofii, a tou je svěžest. ÚĽUV má potenciál být moderní a svěží institucí, která se otevírá moderní době a modernímu člověku.

Dřevo tady vždy bylo, je a bude. Společně se snažíme ukázat jeho propojení přes minulost se současností a dopomoci k nalézání nových vizí.

K řemeslu patří myšlenka a kreativita, a když má někdo schopnost být jiný a kromě toho ho poslouchají ruce a oči, tak se ve dřevě najde.
– Ferdinand Chrenka, kurátor výstavy

craft table made of wood and epoxy resin. closeup

Na výstavě najdeme různé přístupy ke dřevu od ruční práce až po digitální zpracování. Co vám je blíž?

V. K.: Myslím si, že technologie by měla být vždy taková, jakou si autor sám vybere. Měla by to být jeho svobodná volba. Kdo je odborník na dřevo, snadno přečte, co je vyrobeno ručně a co ne. Staří mistři jsou často apatičtí vůči laserům či frézám.

Já už dlouho učím o dřevě studentů a chápu tradici jako genetický kód a nástroj vnímám spíše jako pracovní pomůcku, a ne dogma. Jsem si jist, že kdyby naši předkové měli současné nástroje, použili by je.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram