5 rostlin do stínu a vlhké půdy. Vyskládejte si záhony z trvalek, okrasných trav i kapradin

15 rostlin do stínu a vlhké půdy. Vyskládejte si záhony z trvalek, okrasných trav i kapradíGalerie (15) Zdroj: Shutterstock
Pokud je vaše zahrada vlhká a stinná, můžete si ji vysadit různými vlhkomilnými rostlinami, které mají svěže působící a tvarově přitažlivé listy.

Tyto podmínky vyhovují mnoha rostlinám, výběr je zajímavý a průběžně doplňován novými druhy. Vyzkoušejte nejen trvalky okrasné listem, ale i ty kvetoucí, dejte příležitost i kapraďorostům a stínomilým okrasným trávám.

15 rostlin do stínu a vlhké půdy

1 Archangelika (hluboký stín, polostín)

Patří mezi léčivé rostliny a zajímavé uplatnění má také v okrasných výsadbách. Archangelika (Angelica archangelica) je mohutně působící a nápadná, bohatě olistěná rostlina. Má krásné listy a zelenožluté květiny. Jedná se sice o dvouletou rostlinu, ale zvykne se rozšiřovat samovýsevem.
Kvete: červen – červenec
v x š: 1,2 x 1,5 m

2 Astilba (polstín)

Stonky této pozoruhodné nižší trvalky nesou jemně působící růžová, bílá nebo fialová soukvětí. Astilby (Astilbe japonica) prosperují tam, kde je vlhká a humózní půda a zároveň vyšší vlhkost vzduchu. Na sušších místech se jim nedaří. Nejkrásněji vynikne porost několika rostlin.
Kvete: červenec – září
v x š: 70 x 50 cm

3 Čerkáč (hluboký stín, polostín)

Jedná se o plíživou a bohatě kvetoucí trvalku. Čerkáč (Lysimachia nummularia) má menší kulaté zelené nebo žlutozelené listy. Květy má sytě žluté. Na vlhkých a stinných místech se rychle rozrůstá a pokrývá půdu. Hodí se ik jezírkům a k chodníkům. Dá se jednoduše rozmnožit dělením.
Kvete: květen – červenec
v x š: 10 x 15 cm

4 Darmera (hluboký stín, polostín)

Beautiful garden, lawn with green grass

Velmi zajímavá a mohutnějšími listy atraktivní trvalka. Skoro na jaře, než vyrostou listy, vykvete růžovými květy. Na vlhkých místech s kyselejší a výživnou půdou vytváří mohutně působící porosty. Darmera (Darmera peltata) se nehodí pod mělce kořenící dřeviny, protože zde vadne.
Kvete: březen – duben
v x š: 100 x 50 cm

5 Funkce (toulavý stín, polostín)

Na stinném místě jsou tyto trvalky, které jsou zastoupeny množstvím druhů a kultivarů, nenahraditelné. Svěží, často světlé větší nebo menší listy budou ozdobou stinných stanovišť a zákoutí. Funkie zaujmou bílými nebo fialovými květy. Dobře zakořeněné rostliny snesou i sucho.
Kvete: květen – červen
v x š: 45 x 75 cm

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram