Pomocí těchto 6 tipů si zvětšíte i malý obývací pokoj

I malý obývací pokoj si zvětšíte, ačkoli jeho podlahová plocha zůstane stejná, a vykouzlíte v ní příjemné útočiště pro sebe i útulné místečko pro návštěvy. Stačí k tomu pár jednoduchých tipů.

1| Barevné ladění

V malém obývacím pokoji si dejte pozor na barvy a dostatek světla. Zapomeňte na tmavé barvy, ty prostor opticky zmenšují. Naopak světlé barvy mu zdánlivě na velikosti přidávají. Vhodné jsou bílá a prakticky všechny jemné odstíny. Pokud toužíte po výraznější barvě na oživení, tak pouze na jedné a menší stěně. Sytější nebo tmavší barvu si můžete dovolit jen na velmi sluneční stěnu. Co se týče vzorů například na tapetách, sáhněte po drobných a jemných. Vzorované tapety také použijte jen na jedné stěně. Několik optických centimetrů přidá místnosti také stejná barva podlahy a stěn. I jednolitá podlaha v celém bytě vytvoří pocit většího prostoru.

2| Probourejte se do většího

Malé obývací pokoje jsou obyčejně v malých bytech a často slouží jako víceúčelová místnost, například obývací pokoj plus ložnice nebo kuchyň či pracovna. Při hledání pár centimetrů navíc se neobávejte ani stavebních zásahů. Zbourejte přebytečné příčky nebo zmenšete počet dveří. Čím jich bude méně, tím větší se vám bude prostor jevit. Další centimetry ušetříte, pokud otevíravé dveře vyměníte za posuvné. Volbou skleněných výplní ve dveřích zmenšíte masivní plochy jasně vymezující prostor. I když jsou otevřené prostory moderní, snažte se alespoň decentně oddělit jednotlivé zóny. Můžete k tomu využít barvy i nábytek.

malý obývací pokoj
Přínos malého obývacího pokoje může představovat i jeho propojení s kuchyní, což prostor opticky zvětší. Policový díl může posloužit i jako vzdušný dělící prvek, můžete si jej doplnit šuplíky i krabicemi. (Foto Rules)
Tip

Světlo je schopno odrážet se od lesklých a světlých povrchů. Toto můžete využít například u nábytku, bude-li jeho povrch světlý a lesklý.

3| Prosvětlený malý obývací pokoj

Čím více světla dopřejete místnosti, tím bude působit větší. Jisté je, že do malých obýváků se záclony a mohutné závěsy moc nehodí. Zkuste dát místo nich do oken jednoduché rolety nebo žaluzie. Pokoj tak bude působit vzdušněji. Pokud se záclon či závěsů neumíte vzdát, použijte světlé. Garnýž vyberte tak velkou, aby se záclony a závěsy daly zcela odtáhnout.

Smiling young girl tenant, renter buyer hold keys of home apartment, sitting on sofa. Proud homeowner looking at camera, showing key of modern flat. High quality photo

malý obývací pokoj
Využijte hluchá místa. V každém bytě se najdou využitelná místa, ať už niky nebo prostor pod stropem.
4| Víceúčelové prvky

Na trhu najdete také víceúčelový nábytek, který dokáže plnit dvě i tři funkce najednou. Příkladem je rozkládací sedačka s praktickým úložným prostorem v bočnici nebo pod sezením. Úložný prostor může mít také konferenční stolek. Také některé taburetky nabízejí místo navíc, ukryté ve svém těle.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram